19.03.2025

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2025 r., sygn. III OSK 3208/23

Dnia 19 marca 2025 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: sędzia NSA Artur Kuś (spr.) sędzia del. WSA Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2025 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 13 czerwca 2023 r. sygn. akt IV SA/Wr 530/22 w sprawie ze skargi P. S. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z 18 lipca 2022 r. nr DSE3-K0918-D16558-41/22 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 13 czerwca 2023 r. sygn. akt IV SA/Wr 530/22 oddalił skargę P. S. (dalej: "skarżący") na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z 18 lipca 2022 r. nr DSE3-K0918-D16558-41/22 w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Wnioskiem z 12 sierpnia 2020 r. skarżący wystąpił o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1255, dalej: "u.d.o."). W załączniku do tego wniosku przedstawił opis działalności opozycyjnej, w ramach którego m.in. podał, że pod koniec lat siedemdziesiątych, jako zadeklarowany antykomunista, chciał aktywnie włączyć się do struktur opozycyjnych. W roku [...] skarżący chciał zapisać się do "Solidarności", jednak z uwagi na to, że był rolnikiem (nie pracował w zakładzie pracy), skierowano go do siedziby Solidarności Wiejskiej, która mieściła się w tym samym budynku przy ul. [...] w K.. Został przyjęty a później został członkiem [...] Solidarności Wiejskiej w K.. Jego praca w organizacji polegała na uczestnictwie w spotkaniach [...], na których omawiano "strategię dalszych działań zmierzających do demokratycznych przemian". Skarżący bardzo często miał dyżury w siedzibie [...], gdzie przyjmował skargi od rolników i później - w ramach Związku - interweniował w różnych sprawach. Skarżący podkreślił, że w tamtym czasie brał udział w każdej demonstracji organizowanej w K.. Podał, że podczas powrotu przez park z jednej z takich demonstracji został zatrzymany przez radiowóz zomowców. Według przekazu strony "czterech zomowców wyskoczyło z nyski i zaczęli go okładać pałkami, a następnie odjechali". Skarżący podał, że później dowiedział się od kolegów dlaczego zomowcy sprawdzali jego ręce tj. czy rzucał kamieniami. Skarżący, mimo że nie rzucał kamieniami (miał ręce czyste) został pobity pałkami. Zgodnie z opisem dołączonym do wniosku, pierwsze oficjalne wezwanie na milicję do komendy przy ul. J. w K. skarżący dostał w październiku 1981 r., już jako członek [...] Solidarności Wiejskiej. Na przesłuchaniu próbowano wypytywać go o jego zadania w Solidarności Wiejskiej. Skarżący odmówił odpowiedzi na pytania oświadczając, że jest to legalna organizacja a interesujące milicję informacje można próbować uzyskać zwracając się z oficjalnym pismem do Zarządu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne