Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.58.2025.1.ED
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lutego 2025 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z 5 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
-czy wydatki na nabycie Robotów, które będą wykorzystywane w procesie logistyczno-magazynowym Spółki stanowią wydatki na nabycie robota przemysłowego, o którym mowa w art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT, w związku z czym będą Państwo uprawnieni do skorzystania z ulgi na robotyzację, o której mowa w art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT;
-czy mogą Państwo na podstawie art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT, odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ww. ustawy, kwotę stanowiącą 50% kosztów poniesionych na nabycie Robotów w roku ich nabycia (przy założeniu, że kwota odliczenia nie przekroczy kwoty dochodu uzyskanego przez Spółkę w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych).
Treść wniosku jest następująca:
Opiszdarzenia przyszłego
X S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”).
Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży detalicznej oferując najnowsze produkty segmentu (…). Sprzedaż prowadzona jest za pomocą sklepów internetowych: (…). W sklepach dostępne są również m.in. (…) i inne artykuły.
W ramach prowadzonej działalności Spółka posiada magazyny/centra dystrybucji, w których przechowuje oraz z których wysyła produkty do klientów lub sklepów stacjonarnych. W magazynach/centrach dystrybucji towary są paletyzowane (tj. przekładane na palety w celu ich późniejszej wysyłki). W chwili obecnej paletyzacja odbywa się ręcznie i nie jest zautomatyzowana. Pracownik odpowiedzialny za kompletację palet odkłada towary ściągając je z regałów na paletę przypisaną dla danego obszaru i kompletuje w ten sposób zbiorczą paletę, która posiada maksymalnie 8 pojemników na jednym nośniku. Na jeden dzień pracy (przy założeniu pracy 3-zmianowej) przygotowywanych jest około 50 palet.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
