Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.18.2025.1.AJB
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT dla usług pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług związanych z obsługą posprzedażową wykupionego przez klienta ubezpieczenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT:
-jest prawidłowe w części dotyczącej świadczenia usług pośrednictwa ubezpieczeniowego,
-nieprawidłowe w części dotyczącej świadczenia usług związanych z obsługą posprzedażową wykupionego przez klienta ubezpieczenia.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 stycznia 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 7 stycznia 2025 roku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT dla świadczonych usług.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą KRS …, pod przeważającym kodem PKD: 66.22.Z dalej jako Wnioskodawca.
Wnioskodawcazarejestrowany jest jako podatnik VAT czynny od początku prowadzenia działalności, tj. od 22 marca 2017 roku. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy polega na świadczeniu usług na rzecz jednego brokera ubezpieczeniowego, działającego na podstawie zezwolenia wydanego przez KNF.
Wnioskodawcę wiąże z kontrahentem kontrakt B2B. Kontrahent ten również wypłaca na rzecz Wnioskodawcy należne wynagrodzenie. Wnioskodawca w prowadzonej działalności nie zatrudnia pracowników. Wnioskodawca wykonuje działalność pośrednictwa ubezpieczeniowego w rozumieniu ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (tekst jedn.: Dz. U. 2024 poz. 1214). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca podejmuje szereg czynności zmierzających do zawarcia umowy ubezpieczeniowej pomiędzy osobą, która w ramach powierzonego pełnomocnictwa zleca brokerowi wyszukanie najlepszej oferty ubezpieczeniowej (dalej jako: klient) a zakładem ubezpieczeniowym. Co należy podkreślić – Wnioskodawca na podstawie zdanego egzaminu, a w efekcie czego wydanej licencji – ma uprawnienia do wykonywania czynności brokerskich
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
