Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.779.2024.1.DS
Z uwagi na to, że przez powierzchnię użytkową lokalu rozumie się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu (a więc pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń) służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, powierzchnia garażu (będącego lokalem użytkowym) oraz powierzchnia pomieszczenia technicznego (a więc służącego do obsługi technicznej a nie celom mieszkalnym) nie wlicza się do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, o której mowa w art. 41 ust. 12b ustawy.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. określenia, czy ustalając powierzchnię użytkową lokali mieszkalnych w zabudowie mieszkalnej dwulokalowej, należy uwzględnić powierzchnię pomieszczeń przynależnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Sp. z o.o. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawczyni” bądź „Spółka”) prowadzi działalność na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność deweloperska, polegająca w szczególności na: realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z) oraz prowadzeniu robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 41.20.Z).
W najbliższym czasie Wnioskodawczyni planuje rozpocząć nową inwestycję deweloperską, której przedmiotem będzie budowa budynków jednorodzinnych 2-lokalowych. Lokale w domach stanowić będą samodzielną część budynku z osobnym wejściem i instalacjami, całkowicie odrębną funkcjonalnie. Podział techniczny i prawny domów dwulokalowych przebiegać będzie pionowo. Wizualnie i pod katem użytkowym będą niemal identyczne jak domy w zabudowie bliźniaczej. W zakres prac Spółki wejdą wszystkie czynności niezbędne do wybudowania domu w stanie deweloperskim, łącznie z wykonaniem fundamentów, wykonaniem podjazdu, doprowadzeniem kanalizacji, instalacji wodnej i elektrycznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
