Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2024 r., sygn. I OSK 1849/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) Sędzia del. WSA Joanna Skiba Protokolant: starszy asystent sędziego Artur Dral po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] , [...], [...] i [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 maja 2021 r., sygn. akt II SA/Gl 64/21 w sprawie ze skargi [...], [...], [...] i [...] na postanowienie Wojewody Śląskiego z dnia 24 listopada 2020 r. nr NWXIV.7581.3.18.2020 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 maja 2021 r., sygn. akt II SA/Gl 64/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę [...], [...], [...] i [...] na postanowienie Wojewody Śląskiego z dnia 24 listopada 2020r. nr NWXIV.7581.3.18.2020 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżonym do Sądu postanowieniem Wojewoda Śląski utrzymał w mocy postanowienie Starosty Tarnogórskiego z dnia 12 sierpnia 2020 r., o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie o zwrot nieruchomości stanowiącej działkę o numerze [...] jednostka ewidencyjna Miasteczko Śląskie obręb Żyglinek. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewoda wskazał, że w obrocie prawnym funkcjonuje już ostateczna i prawomocna decyzja Starosty Tarnogórskiego w sprawie zwrotu nieruchomości z dnia 21 kwietnia 2006 r. nr GG.7221-12/05, która zapadła w tożsamych ramach podmiotowych i przedmiotowych. Decyzja ta nie została wyeliminowana z obrotu prawnego.
Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na powyższe postanowienie wnieśli [...], [...], [...] i [...].
Sąd I instancji uznał, że skarga jest nieuzasadniona. W ocenie Sądu, co nie budzi wątpliwości, sprawa zwrotu nieruchomości – działki nr [...], została prawomocnie "osądzona" decyzją Starosty Tarnogórskiego z dnia 21 kwietnia 2006 r. O tożsamości sprawy przesądzają elementy przedmiotowe (kwestia zwrotu działki nr [...]) oraz podmiotowe. Jeśli chodzi o te drugie, to mimo zmian w zakresie stron postępowania, wynikających z następstwa prawnego pod tytułem ogólnym (spadkobranie), nie można uznać je za takie, które skutkują powstaniem nowej sprawy administracyjnej. Prawomocne załatwienie sprawy zwrotu tworzy stan rzeczy osądzonej i tym samym stanowi inną przyczynę niedopuszczalności wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu ww. nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
