Interpretacja indywidualna z dnia 25 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.97.2025.1.JG
Prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wykazanego na fakturze VAT RR, w sytuacji wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR, bez podania daty faktury VAT RR.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 lutego 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wykazanego na fakturze VAT RR, w sytuacji wpisania w tytule przelewu jedynie numeru faktury VAT RR, bez podania daty faktury VAT RR. Uzupełnili go Państwo pismem z 6 lutego 2025 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Spółka A. (dalej: Spółka) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabywa m.in. od rolników ryczałtowych w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) produkty rolne.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (...). Zakup od rolników ryczałtowych produktów rolnych związany jest ze sprzedażą opodatkowaną.
Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o VAT Spółka wystawia za rolników ryczałtowych w dwóch egzemplarzach faktury dokumentujące nabycie tych produktów (dalej: faktury VAT RR). Faktury te, zawierają wszystkie elementy wymienione w art. 116 ust. 2 ustawy o VAT. Oryginały faktur VAT RR są przekazywane dostawcom.
Zapłata za nabyte produkty rolne następuje na wskazany przez rolnika ryczałtowego numer rachunku bankowego, w kwocie brutto zawierającej zryczałtowany zwrot podatku wynikający z faktury VAT RR. Płatności dokonywane są, co do zasady, w terminie płatności przewidzianym w umowie zawartej między Spółką, a rolnikiem ryczałtowym tj. od 14 do 30 dni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
