Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.11.2025.1.MC
Podatek od towarów i usług w zakresie nie uznania za podatnika podatku VAT Gminy w związku ze sprzedażą posiłków dla uczniów oraz kosztów przygotowania tych posiłków dla szkoły prowadzonej przez Fundację.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie:
·braku działania przez Gminę w charakterze podatnika podatku od towarów i usług przy udostępnianiu poprzez Szkołę Podstawową 1, jednego gorącego posiłku dziennie uczniom Szkoły Podstawowej 2;
·braku działania przez Gminę w charakterze podatnika podatku od towarów i usług przy świadczeniu poprzez Szkołę Podstawową 1 na rzecz Szkoły Podstawowej 2 usługi przygotowania posiłków dla uczniów tej szkoły.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (…), dalej: „Gmina”, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, dalej: „podatek” i dokonuje rozliczenia podatku wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi podlegającymi centralizacji na mocy ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018r., poz. 280). Jedną z takich jednostek jest Szkoła Podstawowa (…) w (…), dalej: „SP 1”.
Gmina realizuje szereg zadań własnych nałożonych na nią przepisami prawa. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024r., poz. 1465 ze zm.) wskazuje, że do zadań własnych gminy należą sprawy edukacji publicznej – art. 7 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r., poz. 737 ze zm.) stanowi między innymi, że zadaniem oświatowym gmin jest zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach – art. 11 ust. 2 pkt 1 tejże ustawy oraz że do zadań własnych gmin należy zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli i szkół podstawowych – art. 8 ust. 15 tejże ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
