21.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.778.2024.3.AK

Skutki podatkowe związane z wniesieniem przedsiębiorstwa w drodze aportu do nowo utworzonej spółki komandytowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 16 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wniesieniem przedsiębiorstwa w drodze aportu do nowo utworzonej spółki komandytowej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 lutego 2025 r. (data wpływu 17 lutego 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Od 1998 r. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Pierwotnie przedmiotem działalności Wnioskodawcy był handel hurtowy i detaliczny ... W związku z rozwojem działalności Wnioskodawca postanowił założyć spółkę komandytową (dalej: Sp.k. 1), w której jest komandytariuszem. W 2009 roku wspólnicy Sp.k. 1 postanowili dokonać zmiany umowy spółki w ten sposób, że Wnioskodawca wniósł do Sp.k. 1 tytułem wkładu niepieniężnego prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) k.c., z wyłączeniem nieruchomości oznaczonych dalej na potrzeby niniejszego wniosku jako Nieruchomość 1, Nieruchomość 2, Nieruchomość 3, Nieruchomość 4, Nieruchomość 5.

Do Nieruchomości 1 Wnioskodawcy przysługuje prawo użytkowania wieczystego, natomiast Nieruchomości 2-5 stanowią własność Wnioskodawcy.

Po dokonaniu aportu przedsiębiorstwa Wnioskodawca kontynuował działalność pod dotychczasową nazwą, jednak w odmiennym zakresie – jej jedynym przedmiotem stał się wynajem nieruchomości na rzecz Sp.k. 1. W chwili obecnej przedmiotem najmu na rzecz Sp.k. 1 są Nieruchomości 1-4 oraz Nieruchomość 6, do której Wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego w 2017 r. Nieruchomość 5 nie była wynajmowana przez Wnioskodawcę i została przeniesiona przez Wnioskodawcę z majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą do majątku prywatnego, tj. na chwilę obecną nie jest środkiem trwałym w działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne