11.02.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.926.2024.2.AK

Ustalenie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu wypłaty zaległego wynagrodzenia tytułem rozliczenia pożytków z rzeczy wspólnej za okres korzystania z rzeczy wspólnej przez jednego ze współwłaścicieli z wykluczeniem drugiego, w związku z zawartą ugoda sądową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 listopada 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 15 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu wypłaty zaległego wynagrodzenia tytułem rozliczenia pożytków z rzeczy wspólnej za okres korzystania z rzeczy wspólnej przez jednego ze współwłaścicieli z wykluczeniem drugiego, w związku z zawartą ugoda sądową.

Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie 15 stycznia 2025 r. (data wpływu 15 stycznia 2025 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni oraz … (dalej: Uczestnik) są współwłaścicielami w udziałach ½ nieruchomości gruntowej położonej w … przy ul. …, zabudowanej wielolokalowym budynkiem usługowym (Centrum …), dla której Sąd Rejonowy w .., V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …. Obszar nieruchomości wynosi 0,2755 ha (dalej: Nieruchomość).

W dniu 31 grudnia 2021 r. uległa rozwiązaniu zawarta przez strony umowa dzierżawy (dalej: Umowa Dzierżawy) dotyczącą Nieruchomości, na mocy której Uczestnik dzierżawił od Wnioskodawczyni przysługujący jej udział w Nieruchomości. Wobec tego od dnia 1 stycznia 2022 r. nie łączyły strony żadne ustalenia regulujące sposób korzystania z Nieruchomości, co powinno skutkować stosowaniem regulacji przewidzianych w Kodeksie cywilnym.

Mając na uwadze zbliżający się termin rozwiązania Umowy Dzierżawy Wnioskodawczyni od października 2021 r. wzywała pisemnie Uczestnika do przedłożenia dokumentacji umożliwiającej wspólne korzystanie z Nieruchomości i wspólne zarządzanie nią po rozwiązaniu Umowy Dzierżawy. Mimo wygaśnięcia Umowy Dzierżawy Uczestnik samodzielnie korzystał z Nieruchomości z wykluczeniem Wnioskodawczyni, w tym samodzielnie wynajmował znajdujące się w Nieruchomości lokale i pobierał z niej pożytki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne