Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.623.2024.2.JB
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej tzw. IP BOX.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 20 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie pismem z 7 stycznia 2025 r. (wpływ 7 stycznia 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. W dniu 2 stycznia 2025 r. Wnioskodawczyni rozpocznie wykonywanie działalności gospodarczej sklasyfikowanej pod kodem PKD 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem. W ramach swojej działalności Wnioskodawczyni będzie zajmowała się świadczeniem usług programistycznych na podstawie umowy zawartej z kontrahentem, polegających na tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych, w tym tworzenie skryptów, baz danych, dokumentacji technicznej w postaci komentarzy do kodu źródłowego źródłowego, zadań (…) i innych dokumentów cyfrowych w formie raportów badawczo-rozwojowych, instrukcji, architektury oprogramowania, diagramów itp. Działalność Wnioskodawczyni będzie opodatkowana na zasadach ogólnych lub 19% podatkiem liniowym.
Działalność prowadzona przez Wnioskodawczynię w związku z tworzeniem, rozwojem bądź ulepszaniem oprogramowania/części oprogramowania będzie obejmowała nabywanie, łączenie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Wnioskodawczyni będzie bowiem nabywała, łączyła, kształtowała i wykorzystywała dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w szczególności z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań w postaci niepowtarzalnych funkcjonalności gier komputerowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
