13.02.2025

Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 6653 w sprawie seniorów dotkniętych skrajnym ubóstwem

Treść interpelacji:

Najnowszy raport Poverty Watch 2024 wskazuje, że liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie - stanowią oni 6,6 proc. populacji, czyli 2,5 miliona osób, a ich istotną część stanowią seniorzy – w tej grupie w 2023 r. odnotowano drastyczny wzrost z 287 tys. do 430 tys. osób. W oparciu o powyższe dane należałoby jak najszybciej opracować strategię walki ze skrajnym ubóstwem, by skutecznie polepszyć życie tych, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji socjoekonomicznej.

Dlatego, mając na uwadze powyższe, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy ministerstwo posiada dane, ilu ze wspomnianych w raporcie 430 tys. seniorów żyjących na skraju ubóstwa to emeryci otrzymujący świadczenia poniżej minimalnej gwarantowanej emerytury?

2. Czy ministerstwo opracowuje plan działań w celu redukcji ubóstwa skrajnego wśród seniorów? Jeśli tak, jakie będą jego założenia i kiedy wejdzie on w życie?

3. Jakie działania planowane są celem podniesienia wysokości rent i emerytur oraz innych świadczeń dedykowanych seniorom w 2025 r., tak by ich kwoty wychodziły naprzeciw rzeczywistym potrzebom przedstawicieli tej grupy społecznej?

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

W odpowiedzi na interpelację Pani Posłanki Katarzyny Osos z 3 grudnia 2024 r. znak: 6653, w sprawie seniorów dotkniętych skrajnym ubóstwem, proszę przyjąć wyjaśnienia pozostające we właściwości Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty