Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.873.2024.2.KD
Skutki podatkowe otrzymania refundacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 grudnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych otrzymania refundacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 stycznia 2025 r. (wpływ 17 stycznia 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Głównym przedmiotem działalności jest pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany (PKD 49.39.Z). Prowadzona działalność jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie podatku liniowego. Ewidencja księgowa jest prowadzona w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT.
W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje regularne przewozy osób w krajowym transporcie drogowym, w oparciu o zezwolenia wydane przez Wójta Gminy (…). W ramach regularnych przewozów osób Wnioskodawca prowadzi sprzedaż biletów, z których część jest sprzedawana z uwzględnieniem ustawowych ulg (ulgi uczniowskie). Wnioskodawca świadczy usługi dowozu dzieci do szkół na terenie gminy (…) w oparciu o umowę z Centrum Usług Wspólnych w (…). Bilety miesięczne dla uczniów są drukowane za pomocą kas rejestrujących (bileterek). Sprzedaż biletów ulgowych jest ewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i rozliczana w miesiącu jej wystąpienia.
Na podstawie umowy zawartej 26 października 2020 r. z Urzędem (…), określającej zasady przekazywania dopłat do ulgowych pasażerskich przejazdów autobusowych osób uprawnionych. Wnioskodawca otrzymuje refundację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego strat ponoszonych w związku ze stosowaniem w krajowych przewozach autobusowych ulg, które przysługują uprzywilejowanym osobom (pasażerom) na mocy obowiązujących przepisów. Kwotę dopłaty stanowi różnica pomiędzy wartością sprzedaży biletów obliczoną według cen nieuwzględniających ustawowych ulg, a wartością sprzedaży tych biletów w cenach uwzględniających te ulgi. Od otrzymanej z Urzędu (…) kwoty dopłaty, w rozliczeniu okresu wpływu refundacji, odprowadzany jest podatek VAT według stawki 8%. Podstawą do wypłaty przez Urząd (…) dopłat za dany miesiąc jest złożony przez przewoźnika wniosek o wypłatę dopłat do ulgowych pasażerskich przejazdów autobusowych osób uprawnionych, zawierający zestawienie kwot udzielonych ulg, sporządzone przy zastosowaniu specjalistycznego programu informatycznego wraz z wydrukiem z kasy rejestrującej. Dopłaty są wypłacane przez Urząd (…) na rachunek bankowy w miesiącu następującym po miesiącu, za który wniosek został złożony. Dopłaty są dotacjami w rozumieniu przepisów o finansach publicznych. Środki finansowe z dotacji są przeznaczane na pokrycie kosztów bieżących działalności gospodarczej, a także na wydatki niezwiązane z tą działalnością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
