Pozbawienie prawa do odliczenia podatku naliczonego - Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2024 r., sygn. I FSK 1311/24
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik traci prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy faktury nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a ponadto jeśli wiedział lub przy dochowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć, że uczestniczył w oszustwie podatkowym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Adam Nita, , po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. akt I SA/Kr 771/22 w sprawie ze skargi J.J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 18 maja 2022 r. nr 1201-IOP2-1.4103.33.2021.36 w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do sierpnia 2018 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J.J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 8.100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 12 lipca 2023 r., sygn. akt I SA/Kr 771/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. — Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 259, ze zm.), dalej "p.p.s.a.", oddalił skargę J.J. (dalej "strona" lub "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie (dalej "organ odwoławczy" lub "organ") z 18 maja 2022 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od kwietnia do sierpnia 2018 r.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, sąd pierwszej instancji zaaprobował w pełni stanowisko organów podatkowych co do tego, że stronie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez C. sp. z o.o. (dalej "C.") oraz D. sp. z o.o. (dalej "D.") tytułem nabycia granulatu polistyrenowego EPS oraz mat antystatycznych. Prawidłowo organy zakwestionowały również wewnątrzwspólnotowe dostawy ww. towarów (dalej "WDT") udokumentowane fakturami wystawionymi przez skarżącego na rzecz S. s.r.o. z Czech (dalej "S."). W świetle zgromadzonego w sprawie kompletnego materiału dowodowego nie ma, zdaniem sądu, wątpliwości, że rozliczone przez stronę w deklaracjach VAT-7 za kontrolowane miesiące faktury zarówno zakupu, jak i sprzedaży w ramach WDT nie dokumentowały rzeczywistych dostaw towarów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, ze zm.), dalej "ustawa o VAT", gdyż zostały wystawione w warunkach oszustwa podatkowego (tzw. karuzeli podatkowej). Strona zaś działała w tych transakcjach ze świadomością ich oszukańczego charakteru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
