Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.70.2021.11.MS
Skutki podatkowe związanych z wypłatą komplementariuszowi będącemu osobą fizyczną zaliczek na poczet zysku.
Istota problemu
Główny problem prawny dotyczy możliwości pomniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od wypłat dla komplementariusza spółki komandytowej o zaliczki na ten podatek za dotychczasową część roku podatkowego. Kluczową kwestią jest interpretacja art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w kontekście podatkowym, po zmianie statusu spółki komandytowej na podatnika CIT oraz możliwość dokonania takich pomniejszeń przed zakończeniem roku podatkowego przez spółkę.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy stwierdził, że w świetle art. 30a ust. 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszenie zryczałtowanego podatku dochodowego o zaliczki na podatek CIT od zysków nie może być dokonane przy każdorazowej wypłacie zaliczek przez spółkę w trakcie roku. Zastosowanie tego pomniejszenia możliwe jest dopiero po zakończeniu roku podatkowego i złożeniu zeznania CIT-8 przez spółkę komandytową. Ponadto organ zgodził się z sądem, że obliczenie należnego podatku CIT wymaga zakończenia roku podatkowego, co wyklucza stosowanie odliczeń w trakcie roku.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
1.ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 12 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 13 lipca 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 794/21 (data wpływu prawomocnego wyroku 11 grudnia 2024 r.); i
2.stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 12 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z wypłatą komplementariuszowi będącemu osobą fizyczną zaliczek na poczet zysku. Treść wniosku jest następująca:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
