Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.851.2024.2.RG
Zwolnienie od podatku świadczonych usług w zakresie konserwacji i restauracji zabytków na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 21 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług w zakresie konserwacji i restauracji zabytków na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
Uzupełnił go Pan pismem z 7 stycznia 2025 r. (wpływ 7 stycznia 2025 r.) – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan absolwentem Uniwersytetu (...). W 2022 r. uzyskał Pan tytuł magistra sztuki w zakresie konserwacji dzieł sztuki, specjalizacja konserwacja i restauracja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Został Pan również uhonorowany nagrodą im. …, przyznawaną za (...). Od 2 października 2024 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą i odprowadza podatek na zasadach ogólnych. Nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wszystkie usługi konserwatorskie wykonuje Pan samodzielnie. Pana przeważającą działalność gospodarczą stanowi: Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych - sklasyfikowana pod kodem PKD 91.03.Z. Jest Pan twórcą, artystą plastykiem, konserwatorem dzieł sztuki. Jako twórca posiada Pan prawa autorskie. Usługi świadczone przez Pana są ściśle związane z kulturą. Wykonuje Pan prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach ruchomych oraz nieruchomych znajdujących się przede wszystkim w kościele jak na przykład: rzeźby drewniane, obrazy, ołtarze, ambony, chrzcielnice, prospekty organowe oraz empory z balustradami. Oprócz tego zajmuje się Pan również malarstwem ściennym tj. odkrywa Pan pierwotną wersję dzieła, a następnie swoimi odpowiednimi umiejętnościami, inwencją twórczą oraz narzędziami swojego warsztatu artystycznego przywraca Pan świetność i pierwotny wygląd zabytkowym dziełom sztuki (pomnikom historii). Wszystkie konserwowane przez Pana obiekty mają status zabytku i są wpisane do odpowiednich rejestrów, ewidencji prowadzonych przez organy państwowe. Wykonywane przez Pana prace stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Po otrzymaniu wynagrodzenia, honorarium za wyżej wymienione prace, prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawcę. Każdy proces konserwacji, zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, rozpoczyna się od przygotowania programu prac konserwatorskich, który jest formą pracy naukowej objętej prawami autorskimi i indywidualny dla każdego zabytkowego obiektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)