Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.689.2024.2.ICZ
Wnioskodawca nie będzie uprawniony do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi udostępnionymi podwykonawcom.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 listopada 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, w kwestii ustalenia czy w przedstawionym stanie przyszłym, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym będzie on uprawniony do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi udostępnionymi podwykonawcom.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych oraz jest czynnym podatnikiem VAT.
Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność w dziedzinie automatyki przemysłowej, głównie w branży (...) z zakresu: (…).
Z racji wielkości i mnogości realizowanych projektów, Wnioskodawca realizuje powierzone zamówienia przez własny, zatrudniony na umowę o pracę personel ale również wspiera się osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: podwykonawcy).
W związku z prowadzeniem przez Wnioskodawcę działalności na terenie całego kraju oraz poza jego granicami, wymaga on od swoich pracowników i podwykonawców odbywania wielu podróży służbowych ale także wykonywania pracy lub świadczenia usług w miejscu zamieszkania w przypadku pracowników (home office), bądź miejscu prowadzenia działalności przez JDG.
W celu realizacji projektu, pracownicy i podwykonawcy muszą regularnie odwiedzać zakłady klientów, które są rozrzucone po całej Europie a także lokalne biura Wnioskodawcy. Z racji obecnej sytuacji rynkowej oraz podejścia specjalistów do samochodów jako narzędzia wykonywania pracy/zlecenia a nie dobra luksusowego, aby ułatwić i umożliwić pracownikom i podwykonawcom odbywanie podróży, Spółka chce zobowiązać się do udostępnienia pracownikom oraz podwykonawcom, w celach realizacji prac objętych umową, samochodów osobowych będących własnością Spółki bądź też leasingowanych przez nią. Udostępnione samochody będą służyły jedynie do odbywania podróży służbowych związanych z wykonywanymi pracami lub świadczonymi usługami na rzecz Spółki. W dużym stopniu polepszy to wizerunek Spółki oraz poprawi konkurencyjność rynkową. Dzięki udostępnieniu aut pracownikom oraz podwykonawcom Spółka znacząco będzie mogła usprawnić logistykę oraz obniżyć koszty usług świadczonych przez podwykonawców dzięki kolejnemu argumentowi negocjacyjnemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
![Kup dostęp](https://sm.incdn.pl/ifk/img/paywall.jpg)