Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2024 r., sygn. I FSK 928/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Wr 250/20 w sprawie ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lutego 2020 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.680.2019.2.RM w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2) zasądza od G. sp. z o.o. z siedzibą we W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 460 (słownie: czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 10 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Wr 250/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. — Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), dalej "p.p.s.a.", uwzględnił skargę G. sp. z o.o. (dalej także "spółka" lub "skarżąca") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej także "organ") z 19 lutego 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.
1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi
Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka wskazała na zamiar poszerzenia dotychczasowej działalności o stworzenie i prowadzenie portalu internetowego pełniącego funkcję pośrednika pomiędzy reklamodawcami prowadzącymi działalność gospodarczą (dalej "klienci") a osobami promującymi reklamy w Internecie (dalej "partnerzy"). Klienci będą zlecali spółce promowanie kampanii reklamowych. Spółka natomiast będzie na podstawie umowy zawieranej drogą elektroniczną udostępniać partnerom narzędzia umożliwiające promowanie reklam za pośrednictwem stron internetowych, aplikacji, blogów lub serwisów internetowych partnerów, własnych lub przez nich zarządzanych, a partnerzy będą samodzielnie dobierać sposób promowania reklam przy wykorzystaniu tych narzędzi. Partnerzy będą otrzymywać od spółki wynagrodzenie z tytułu świadczenia ww. usług, którego wysokość będzie ściśle związana z ruchem użytkowników w sieci Internet w zakresie oferty handlowej reklamodawcy, wygenerowanym przez partnera przy użyciu narzędzi udostępnionych przez spółkę. Spółka wskazała, że partnerami mogą być m.in. osoby fizyczne będące nierezydentami dla celów podatkowych w Polsce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
