Nierzetelność faktur jako podstawa odmowy prawa do odliczenia VAT - Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2024 r., sygn. I FSK 1072/21
Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur, które nie dokumentują rzeczywistych dostaw towarów, a jedynie stwierdzają czynności nieodzwierciedlające rzeczywistości gospodarczej, co jest regulowane na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA del. Adam Nita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Q. sp. z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 12 stycznia 2021 r. sygn. akt I SA/Bd 472/20 w sprawie ze skargi Q. sp. z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu z dnia 30 czerwca 2020 r. nr 438000-COP-1.4103.6.2020.8 w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2018 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Q. sp. z o.o. z siedzibą w B. na rzecz Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu kwotę 8.100 (słownie: osiem tysięcy sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 12 stycznia 2021 r., sygn. akt I SA/Bd 472/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. — Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), dalej "p.p.s.a.", oddalił skargę Q. sp. z o.o. (dalej "spółka" lub "skarżąca") na decyzję Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu (dalej "naczelnik urzędu celno-skarbowego" lub "organ") z 30 czerwca 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń 2018 r.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, sąd pierwszej instancji uznał materiał dowodowy sprawy za kompletny i prawidłowo oceniony przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. W efekcie sąd zgodził się z organem co do tego, że spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez N. sp. z o.o. mających dokumentować zakup towarów w postaci piany pistoletowej i wężykowej oraz etykiet. Przedmiotowe faktury nie dokumentowały bowiem rzeczywistych dostaw towaru zrealizowanych przez ich wystawcę, czego skarżąca co najmniej powinna mieć świadomość.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty