Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.351.2024.1.PB
W zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki jawnej. Uzupełnili go Państwo pismem z 9 grudnia 2024 r. (wpływ 9 grudnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością utworzoną (…) 2024 r. w wyniku przekształcenia spółki jawnej (…) Spółka jawna KRS (…) NIP (…) (dalej „spółka jawna”). Wnioskodawczyni jest kontynuatorem (następcą prawnym) (…) Spółka jawna KRS (…) NIP (…). W dniu (…) 2024 r. wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę, w której dokonali zmiany umowy spółki oraz wnieśli do spółki w charakterze wkładów należące do nich osobiście w takiej samej proporcji w jakiej uczestniczyli w spółce jawnej, tj. po ½ udziały w nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy (…) prowadzi księgę wieczystą (…) (dalej „nieruchomość”) o wartości (…) zł, tj. po (…) zł każdy z zastrzeżeniem, że wartość ta nie obejmowała podatku od towarów i usług należnego od wkładu, który spółka zobowiązała się wspólnikom wypłacić na podstawie faktur VAT w terminie 30 dni od daty przeniesienia własności udziału w nieruchomości. Spółka jawna w terminie 14 dni od daty podjęcia uchwały o zmianie umowy spółki złożyła deklarację PCC-3, w której wykazała podatek od podwyższenia wkładu do spółki w wysokości 0,5% deklarowanej wartości nowego wkładu. Podatek został zapłacony w całości przez spółkę jawną na rachunek urzędu skarbowego. W dniu (…) 2024 r. w akcie notarialnym sporządzonym przez notariusza (…) za Rep. A (…) wspólnicy spółki jawnej dokonali przeniesienia własności udziałów w nieruchomości na spółkę jawną. Nieruchomość składa się z działek gruntu niezabudowanych, dla których wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania. Każdy ze wspólników spółki jawnej jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia z podatku. Z tytułu wniesienia w formie wkładu do spółki własności udziału w nieruchomości każdy ze wspólników wystawił fakturę VAT obejmującą wartość wskazaną w uchwale wspólników spółki jawnej z (…) 2024 r. oraz akcie notarialnym z (…) 2024 r. oraz wartość podatku od towarów i usług obliczoną od wartości wkładu wspólnika do spółki według stawki 23% uznając, iż miała miejsce dostawa niezabudowanych gruntów budowlanych w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka jawna została utworzona przez wspólników w celu prowadzenia działalności gospodarczej nastawionej na zysk w przeważającej części polegająca na działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości, a w szczególności na kupnie, zagospodarowaniu i sprzedaży nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty