29.08.2024 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2024 r., sygn. I FSK 650/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Golec, Sędzia WSA del. Elżbieta Olechniewicz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. sp. k. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 grudnia 2022 r. sygn. akt I SA/Łd 677/22 w sprawie ze skargi I. sp. k. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 30 czerwca 2022 r. nr 1001-IOV-2.4103.28.2020.47.U14.DP w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień i październik 2017 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi na rzecz I. sp. k. z siedzibą w L. kwotę 9.392 (słownie: dziewięć tysięcy trzysta dziewięćdziesiąt dwa) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej oraz podmiot ją wnoszący.

1.1. I. sp. k. z siedzibą w Łodzi (dalej: Spółka lub Skarżąca) pismem z dnia 21 lutego 2023 r. wniosła skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. akt I SA/Łd 677/22.

1.2. Wyrokiem tym Sąd, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329, z późn. zm.; dalej: P.p.s.a.), oddalił skargę Spółki na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (dalej: Dyrektor IAS), którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z dnia 28 lutego 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za wrzesień i październik 2017 r.

2. Relacja ze stanu sprawy.

2.1. Sąd pierwszej instancji podał, że według ustaleń i ocen organów podatkowych (na etapie postępowania przed Dyrektorem IAS nawiązujących również do argumentacji wynikającej z prowadzonej jego zdaniem w tożsamym stanie faktycznym i prawnym zawisłej sprawy dotyczącej rozliczenia podatku VAT za luty i marzec 2017 r. ze skargi Spółki, która została nieprawomocnie oddalona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Łd 161/20): - Spółka nie mogła zastosować 0% stawki podatku VAT wobec deklarowanych przez nią wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej: WDT) [w postaci artykułów spożywczych] na rzecz słowackiego podmiotu B. s.r.o. (dalej: podmiot BT lub BT); - przedstawione przez Spółkę dokumenty (w tym dołączone do faktur oświadczenia nabywcy o odbiorze towaru, specyfikacje towarowe i listy przewozowe CMR) były niewystarczające do wykazania tego rodzaju transakcji; - w rzeczywistości dostawy dokonane zostały na rzecz niezidentyfikowanego nabywcy; - świadczyły o tym analiza dokumentów przedłożonych przez Spółkę, zeznania świadków oraz dodatkowe informacje pozyskane w listopadzie 2017 r. i w lutym 2018 r. od słowackiej administracji podatkowej za wcześniejsze okresy rozliczeniowe Skarżącej od lutego do kwietnia 2017 r. oraz jej komplementariusza (I. sp. z o.o.) od lutego do marca 2017 r., w szczególności w zakresie dotyczącym sposobu płatności, realizacji transportu (przewoźnika, właściciela środków transportu), czy miejsca załadunku i przeznaczenia towarów; - Spółka nie dochowała należytej staranności w transakcjach wykazanych z podmiotem BT, jak również nie posiadała dokumentów wymienionych w art. 42 u.p.t.u., które rzetelnie odzwierciedlałyby ich przebieg.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne