Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.778.2024.1.AK
Ulga na działalność badawczo-rozwojową - koszty B+R.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 4 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Opis stanu faktycznego
Firma C. (dalej również: C., Wnioskodawca, Przedsiębiorstwo lub Firma) powstała w roku 1991. Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski zgodnie z art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2024 r. poz.226. z dalszymi zm.; dalej: ustawa o PIT dalej: Ustawa PIT). Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w oparciu o wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i podlegał w Polsce opodatkowaniu podatkiem PIT od całości swoich dochodów.
Wnioskodawca do dnia 31 grudnia 2023 r. prowadził działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, zgodnie z wpisem w bazie CEIDG. Przedsiębiorstwo C. stanowiło wysoce specjalistyczną firmę zajmującą się (...). C stale podejmował wyzwania wykraczające poza początkową (...) która jednak pozostawała główną specjalizacją i przedmiotem działalności Firmy. Misją firmy stało się wypełnienie istniejącej luki technologicznej między Polską i krajami o większych tradycjach industrializacji. Po przemianach ustrojowych Polska zaczęła intensywnie importować niekoniecznie bardzo zaawansowane technologie, ponosząc wysokie koszty. Połączenie wysokich kompetencji technicznych, innowacyjności i otwartości na nowe wyzwania uczyniło z firmy lidera branży w zakresie filtracji i separacji cieczy oraz gazów. Firma była znana i bardzo często stanowiła pierwszy wybór dla partnerów i nowych klientów w rozwiązaniu trudnych problemów i zagadnień, których inne firmy się nie podejmowały. Celem działania Firmy było zapewnienie kompleksowej obsługi przedsiębiorstw i firm w zakresie dostarczenia (...). Wnioskodawca współpracował na zasadzie przedstawicielstw techniczno-handlowych z szeregiem firm polskich i zagranicznych. Produkty i usługi firmy C skierowane były szczególnie dla przemysłu: (...). C był dostawcą dla największych i najważniejszych firm branży, takich jak: (…) oraz wiele innych. Przedsiębiorstwo realizowało dostawy i opracowania dla klientów końcowych, podwykonawców oraz biur projektowych pomagając opracować koncepcję i projekty. Firma prowadziła także działalność handlową w dziedzinie (...). Wiele instalacji dostarczonych przez firmę, ale także istniejących na rynku wymagało obsługi w części eksploatacyjne (...). Układy separacji procesowej często wymagały optymalizacji technologicznej i ekonomicznej. Wszechstronna wiedza i doświadczenie pomagały w rozwoju i utrzymaniu pozycji w tej dziedzinie. Pozycję firmy ugruntowało utworzenie dużego (...). Firma kładła nacisk na rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń w dziedzinie szeroko pojętej inżynierii chemicznej obejmujące:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty