Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.141.2024.1.KGD
Skutki podatkowe przeniesienia prawa do korzystania z miejsca postojowego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia prawa do korzystania z miejsca postojowego. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 4 kwietnia 2024 r. dokonała Pani zakupu mieszkania od dewelopera na mocy umowy, zgodnie z którą każdoczesnemu właścicielowi tego mieszkania przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej stanowiącej osiem naziemnych miejsc postojowych przed budynkiem. Natomiast 4 października 2024 r. dokonała Pani odpłatnie zmiany sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej dotyczącej 1 miejsca postojowego na rzecz innego mieszkańca wspólnoty w kwocie 15 000 złotych (prawo to będzie przysługiwać każdoczesnemu właścicielowi lokalu nabywcy). Sprzedaż prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nie nastąpiła w wyniku wykonywania działalności gospodarczej. W Pani ocenie miejsce postojowe naziemne nie stanowi ani części składowej lokalu mieszkalnego, ani pomieszczenia, a tym bardziej pomieszczenia przynależnego. Określenie miejsca postojowego sprowadza się tylko do wyrysowania na podłodze linii wyznaczającej granice tego miejsca oraz oznaczenia numerami na załączniku do aktu notarialnego. Dlatego też uważa Pani, że kwota uzyskana z tej transakcji jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych. Powyższą sytuację konsultowała Pani na infolinii KIS, gdzie uzyskała Pani informację, że odpłatne zbycie prawa do naziemnego miejsca postojowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych jak w przypadku sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu (PIT-39). Dlatego też w celu potwierdzenia tego stanowiska występuje Pani o interpretację indywidualną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty