Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.721.2024.2.MAP
Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 września 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 listopada 2024 r. (wpływ 27 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą od 2 sierpnia 2023 r. W 2024 r. skutecznie złożył Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Korzysta Pan z opodatkowania działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. od 2 sierpnia 2023 r.
Do wykonywanej przez Pana działalności nie znajdują zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W Pana ocenie, prowadzona przez Pana działalność spełnia wszystkie cechy działalności usługowej opisanej w art. 4 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy. Dodatkowo, działalność ta nie spełnia cech działalności gastronomicznej, działalności usługowej w zakresie handlu, działalności wytwórczej, ani sprzedaży towarów. Ponadto, prowadzi Pan ewidencję przychodów, z której będzie w stanie określić przychód z działalności opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Nie może Pan określić świadczonych usług według klasyfikacji PKWiU z uwagi na jej złożony i wieloetapowy charakter. Zaznacza Pan, że stosownie do treści wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 lutego 2021 r. o sygnaturze II FSK 2441/20, organ podatkowy może żądać jedynie uzupełnienia wniosku o takie elementy, bez których nie jest możliwa ocena, czy stanowisko przedstawione we wniosku i ocena prawna są prawidłowe czy też błędne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty