Postanowienie NSA z dnia 28 października 2024 r., sygn. I OSK 1916/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka po rozpoznaniu w dniu 28 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. T. i J. T. od postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 maja 2024 r., sygn. akt I SA/Wa 102/24 o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi P. T. i J. T. na postanowienie Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich z dnia 25 października 2023 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia postępowania rozpoznawczego postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 22 maja 2024 r., sygn. akt I SA/Wa 102/24, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. T. i J. T. ("skarżący kasacyjnie") na postanowienie Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich ("Komisja") z dnia 25 października 2023 r. nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia postępowania rozpoznawczego w sprawie nieruchomości położonej w [...] przy [...] poprzez nakazanie wpisu w księdze wieczystej nr [...] ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu rozpoznawczym oraz zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości – odrzucił skargę (pkt 1) oraz zwrócił skarżącym solidarnie wpis od skargi w kwocie 100 zł (pkt 2).
W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji stwierdził, że postanowienie Komisji wydane na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 795 – dalej: "ustawa o Komisji") nie jest postanowieniem wydanym w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy o Komisji, postanowienia Komisji są ostateczne. Orzeczenie to nie kończy też postępowania, a także nie rozstrzyga sprawy co do jej istoty. Nie zostało ono również wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Jest to rozstrzygnięcie incydentalne, którego celem jest zabezpieczenie prawidłowego toku administracyjnego postępowania rozpoznawczego prowadzonego przed organem administracji. Nie przysługuje więc na kwestionowane rozstrzygnięcie skarga do sądu administracyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty