Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2024 r., sygn. I OSK 1327/23
Dnia 11 czerwca 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2023 r., sygn. akt VIII SA/Wa 8/23 w sprawie ze skargi A. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz A. C. kwotę 1.000,00 (tysiąc) PLN tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 1 lutego 2023 r. sygn. akt VIII SA/Wa 8/23 oddalił skargę A. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Decyzją z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] przyznano skarżącej świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad córką W. U. na okres od 1 stycznia 2020 r. do 30 listopada 2022 r. Decyzją z dnia [...] września 2022 r. nr [...] organ I instancji uchylił w całości ww. własną decyzję z dnia 27 stycznia 2020 r. i od dnia 1 września 2022 r. odmówił skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. W uzasadnieniu tej decyzji organ podał, iż od 1 września 2022 r. córka skarżącej przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę, a więc skarżąca nie sprawuje nad córką osobistej całodobowej opieki.
W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca podała, że jej córka od 1 września 2022 r. rozpoczęła naukę w pierwszej klasie Szkoły Branżowej I Stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci [...] w R., zaś do placówki tej skierowana została na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na wadę [...] ([...] stopnia znacznego) oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim (niepełnosprawność sprzężona). W dni nauki szkolnej, tj. od poniedziałku do piątku córka strony przebywa w grupie wychowawczej w ośrodku, gdzie przywożona jest przez stronę w poniedziałki bezpośrednio na zajęcia lekcyjne, zaś w piątki po zajęciach szkolnych, tj. około godz. 14.30 strona odbiera córkę z tej placówki, przy czym w tym czasie kontaktuje się z wychowawcami grup wychowawczych w celu omówienia zadań do realizacji w domu. Oprócz tego w ciągu tygodnia córka systematycznie uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych według harmonogramu ustalonego przez Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą [...] PZG w R. i na te zajęcia osobiście ją zawozi i uczestnicy w zajęciach razem z córką. Według skarżącej jej córka przebywa w ośrodku nie więcej niż 5 dni w tygodniu (są to cztery doby) i jest to zgodne z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dlatego skarżąca uważa, że świadczenie zostało jej niesłusznie odebrane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty