28.08.2024 Ubezpieczenia

Naruszenie prawa do obrony w postępowaniu administracyjnym jako podstawa uchylenia wyroku - Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2024 r., sygn. I GSK 1261/23

Przesłanki całkowitej nieściągalności majątku jako podstawa umorzenia zaległości składkowych muszą być badane z uwzględnieniem kompletnego materiału dowodowego. Zapewnienie stronie możliwości przedstawienia stanowiska w sprawie jest kluczowe dla rzetelności procesu sądowego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Joanna Wegner Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 sierpnia 2022 r. sygn. akt I SA/Kr 508/22 w sprawie ze skargi J. U. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2022 r., sygn. akt I SA/Kr 508/22, oddalił skargę J.U. (dalej: "skarżący") na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 stycznia 2022 r., nr UP-50/2021, w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że decyzją z dnia 29 września 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił skarżącemu umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, jak również Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jako materialnoprawną podstawę decyzji organ wskazał art. 28 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 266 ze zm.; dalej jako: "u.s.u.s.").

Rozpoznawszy wniosek skarżącego o ponowne rozpoznanie sprawy, decyzją z 18 stycznia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrzymał w mocy rozstrzygnięcie wydane w pierwszej instancji. W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że pismem z dnia 12 czerwca 2020 r. Skarżący wystąpił z wnioskiem o umorzenie należności z tytułu składek. We wniosku tym strona wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą o 1975 r. W 2007 r. rozpoczął się okres powstawania zaległości w opłacaniu składek z uwagi na spadek dochodów oraz problemy zdrowotne skarżącego oraz jego rodziców. Skarżący otrzymuje obecnie emeryturę w kwocie 1.690 zł, nie przysługuje mu natomiast zasiłek chorobowy z uwagi na wzrastające zadłużenie. Ponadto strona przewiduje, że z uwagi na swój wiek i stan zdrowia po ustaniu pandemii nie będzie mógł wrócić do wykonywania dotychczasowej działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu zagranicznych przewozów autokarowych. Tym samym skarżący nie będzie miał możliwości dalszego regulowania rat przewidzianych w układzie ratalnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne