Wyrok NSA z dnia 19 września 2024 r., sygn. III OSK 567/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie sędzia NSA Ewa Kwiecińska sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 19 września 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 listopada 2022 r. sygn. akt III SA/Gl 523/22 w sprawie ze skargi R.S. na akt Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej [...] z dnia 12 maja 2022 r. w przedmiocie zwrotu kosztów dojazdu za styczeń 2022 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia od R.S. na rzecz Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej [...] zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 17 października 2022 r. sygn. akt III SA/Gl 523/22 wydanym po rozpoznaniu sprawy ze skargi R. S. na akt Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej [...] z 12 maja 2022 r. w przedmiocie zwrotu kosztów dojazdu za styczeń
2022 r., na podstawie art. 146 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329) dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżony akt.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Zaskarżonym aktem organ odmówił skarżącemu – funkcjonariuszowi Straży Granicznej – zwrotu kosztów dojazdu z miejscowości zamieszkania do miejscowości pełnienia służby za miesiąc styczeń 2022 r. Uzasadniając odmowę organ wskazał, że art. 97 ust. 1 ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1486 ze zm.) dalej: "u.s.g." stanowi, iż funkcjonariuszowi, który zajmuje lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby, przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusami. Natomiast miejscowość pobliska zgodnie z art. 92 ust. 1 pkt 3 u.s.g., to miejscowość, od której granic administracyjnych najkrótsza odległość drogą publiczną do granic administracyjnych miejscowości pełnienia służby nie przekracza 30 km. Skarżący w złożonym wniosku wskazał, że zamieszkuje w Z. na ul. [...], a najkrótsza odległość drogą publiczną od granicy miejscowości zamieszkania Z. do granicy administracyjnej miejscowości pełnienia służby – S. wynosi 28,5 km. Jednak w ocenie organu sołectwo Z. jest jednostką pomocniczą gminy M. i to od tej miejscowości należy liczyć odległość do granic miejscowości pełnienia służby.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty