17.09.2024

Odwołanie od postępowania nieważnościowego na podstawie wcześniejszego wyroku sądu administracyjnego - Wyrok NSA z dnia 17 września 2024 r., sygn. II OSK 1543/22

Żądanie stwierdzenia nieważności decyzji, od której skargę oddalono prawomocnym wyrokiem sądu administracyjnego, powinno być załatwione przez wydanie postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w przypadku wystąpienia przeszkody przedmiotowej, związanej z wcześniejszym orzeczeniem sądu, czyniącej rozpoznanie takiego żądania niedopuszczalnym.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Tomasz Zbrojewski sędzia del. WSA Jan Szuma Protokolant asystent sędziego Barbara Kowalska po rozpoznaniu w dniu 17 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2022 r. sygn. akt VII SA/Wa 1914/21 w sprawie ze skargi A.M. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 15 lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenie nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z 8 marca 2022 r., sygn. akt VII SA/Wa 1914/21, oddalił skargę A. M. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 15 lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z 16 sierpnia 2013 r. znak [...] Starosta Przeworski wniósł sprzeciw do dokonanego przez A. M. zgłoszenia z 7 lipca 2013 r. dotyczącego zamiaru remontu mieszkania przy ul. [...] w [...].

Po rozpatrzeniu odwołania A. M., Wojewoda Podkarpacki decyzją z 8 listopada 2013 r. znak [...] uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej wniesienia sprzeciwu w sprawie zgłoszenia: 1. likwidacji części ścianki działowej, dzielącej kuchnię i duży pokój (załączony rysunek 1); 2. remontu sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych; 3. wykonania podłóg i posadzek - położeniu paneli podłogowych w korytarzu i pokojach; 4. położenia płytek ceramicznych na ścianach i podłogach w kuchni, łazience i balkonie; 5. wykonania powłok malarskich i tapet; 6. wymiany drzwi wewnętrznych i ościeżnic i w tym zakresie umorzył postępowanie pierwszej instancji; w pozostałej zaś części zgłoszonych robót utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne