29.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.565.2024.3.AB

Uznanie udzielonej pożyczki za odpłatne świadczenie usług i zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT udzielenia pożyczek oraz uznania, że transakcja udzielenia pożyczek mają charakter pomocniczy wobec prowadzonej działalności gospodarczej, a w związku z tym można zaniechać ustalania proporcji.

Interpretacja indywidualna

stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

24 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania udzielonej pożyczki za odpłatne świadczenie usług i zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT udzielenia pożyczek oraz uznania, że transakcja udzielenia pożyczek mają charakter pomocniczy wobec prowadzonej działalności gospodarczej, a w związku z tym mogą Państwo zaniechać ustalania proporcji.

Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 27 listopada 2024 r.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Opis zdarzenia przyszłego

(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako Wnioskodawca) jest osobą prawną mającą siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy, zgodnie z treścią wpisu Spółki w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jest działalność związana z oprogramowaniem (62.01.Z), natomiast przedmiotem pozostałej działalności są pozostałe formy udzielania kredytów (64.92.Z). (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako Spółka) jest osobą prawną mającą siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i również jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca i Spółka są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pomiędzy podmiotami występują powiązania osobowe). Wnioskodawca ((...) sp. z o.o.) nie jest jednak wspólnikiem Spółki ((...) sp. z o.o.), ani Spółka nie jest wspólnikiem Wnioskodawcy. Wnioskodawca będący zainteresowaną stroną postępowania ma zamiar udzielać pożyczek Spółce (zainteresowanej, niebędącej stroną postępowania). Przedmiotem umów pożyczek będą kwoty pieniężne wyższe niż 1000 zł. Umowy zawarte pomiędzy Spółkami będą spełniać przesłanki do uznania ich umowę pożyczki w rozumieniu art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1964 r. - Kodeks cywilny. Udzielanie pożyczek będzie miało charakter incydentalny. Udzielenie pożyczek nastąpi w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy jako uzupełniająca (marginalna) forma prowadzenia działalności. W celu udzielenia Pożyczek, Wnioskodawca wykorzysta posiadane przez siebie środki finansowe, stanowiące jego majątek wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawcy w ramach udzielonej pożyczki będzie przysługiwało od Spółki wynagrodzenie w formie odsetek zachowując wymogi w zakresie rynkowych warunków transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Odsetki będą ustalone w ujęciu rocznym. Poza odsetkami Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało inne wynagrodzenie z tytułu udzielania pożyczek. Każda umowa pożyczki będzie wskazywała okres, na który zostanie zawarta. Z uwagi, iż w analizowanym przypadku usługodawcą jest Wnioskodawca jedynie on może podlegać ewentualnemu zwolnieniu z podatku VAT z tytułu czynności udzielenia pożyczki na rzecz Spółki. Zatem Spółka jako pożyczkobiorca w przedstawionym stanie faktycznym jest podmiotem zainteresowanym w rozumieniu art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej w otrzymaniu interpretacji podatkowej w celu wyjaśnienia swoich interesów w sferze prawa podatkowego gdyż zdarzenie przyszłe - udzielenie pożyczki spowoduje określone konsekwencje w zakresie prawa podatkowego. Dlatego też Spółka w ramach Wniosku Wspólnego zadała dodatkowo pytanie nr 3 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne