Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.571.2024.4.KO
W kwestii ustalenia czy przy udzieleniu pożyczki, Spółka D, działa jako podatnik VAT, tj. podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, a w rezultacie czynność udzielenia Pożyczki przez Spółkę D na rzecz Państwa, stanowi usługę objętą zakresem VAT kwalifikowaną jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w kwestii ustalenia czy przy udzieleniu pożyczki, Spółka D, działa jako podatnik VAT, tj. podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, a w rezultacie czynność udzielenia Pożyczki przez Spółkę D na rzecz Państwa, stanowi usługę objętą zakresem VAT kwalifikowaną jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy.
Wniosek został uzupełniony pismem z 12 listopada 2024 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego
W dniu 16 lipca 2024r. Spółka M Sp. z o.o. (Spółka M - pożyczkobiorca) zawarła umowę pożyczki ze Spółką D Sp. z o.o. w likwidacji (Spółka D - pożyczkodawca). Pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem VAT, natomiast pożyczkobiorca jest zwolnionym podatnikiem VAT. Obie Spółki prowadzą działalność na terytorium Polski, są spółkami zarejestrowanymi w KRS. Żadna ze spółek nie ma zgłoszonej w KRS działalności w zakresie udzielania pożyczek. Wszystkie czynności wykonywane przez pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę należą do płaszczyzny gospodarczej i związane są z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, do której to sfery niewątpliwie należy odpłatne udzielanie pożyczek. Umowa zawarta pomiędzy Spółkami spełniała przesłanki do uznania za umowę pożyczki w rozumieniu art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1964 r. - Kodeks cywilny, a także pożyczkę pieniężną w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty