25.10.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 25 października 2024 r., sygn. I GSK 882/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia del. WSA Jacek Boratyn Protokolant asystent sędziego Marcin Bubiński po rozpoznaniu w dniu 25 października 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 26 maja 2021 r. sygn. akt I SA/Bk 195/21 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 marca 2021 r. nr 010000/71/61306/2021-RDZ-B7-ODW-RED-MW w przedmiocie odmowy prawa do zwolnienia z obowiązku z opłacenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 maja 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (dalej jako: WSA, Sąd I instancji), sygn.. akt akt I SA/Bk 195/21 uchylił zaskarżoną przez M. S. (dalej jako: skarżący, strona) decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej jako: organ, skarżący kasacyjnie, ZUS) w przedmiocie odmowy zwolnienia z opłacenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Decyzją z 18 lutego 2021 r. ZUS odmówił skarżącemu prawa do zwolnienia z obowiązku opłacenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne za okres od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 stycznia 2021 r. Organ stwierdził, że zgłoszony na dzień 30 listopada 2020 r. zgodnie z CEIDG przeważający kod PKD nie uprawnia przedsiębiorcy do zwolnienia z opłacania składek z ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm., dalej w: ustawa o COVID-19).

Skarżący nie zgodził się z decyzją organu i wywiódł skargę do WSA.

Sąd I instancji uznał argumentację strony i uchylił zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że spór w sprawie dotyczył tego, czy organ, rozpoznając wniosek strony, powinien ograniczyć się jedynie do badania kodu PKD do wpisu w rejestrze, dotyczącego przeważającej - działalności gospodarczej, czy też przyjąć kod PKD odpowiadający rzeczywiście prowadzonej przeważającej działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty