25.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.521.2024.4.ICZ

Opodatkowanie czynności wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług, w kwestii objętej pytaniami nr 1 i 2, jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek ORD-IN o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

- czy Składniki majątku, obejmujące wskazane w opisie zdarzenia przyszłego składniki materialne i niematerialne stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT,

- czy w przypadku uznania Składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, ich wniesienie do Fundacji Rodzinnej nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 listopada 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan X. (dalej: Wnioskodawca) od kwietnia 2000 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (...). Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest działalność (...).

Dodatkowo, Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi wynajmu, wydzierżawiania i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).

Wnioskodawca jest właścicielem dwóch nieruchomości wchodzących w skład środków trwałych prowadzonej przez niego działalności. Ich powierzchnia jest w całości i przez cały okres ich użytkowania wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT i niezwolnionej z tego podatku.

Pierwsza z nich, o powierzchni ok  (...) (dalej: Nieruchomość 1).

Nieruchomość ta, na podstawie umowy dzierżawy jest przedmiotem dzierżawy przez podmiot (...) sp. z o.o., w którym Wnioskodawca posiada 95% udziałów. Podmiot ten prowadzi działalność ośrodka wypoczynkowego z wykorzystaniem dzierżawionej nieruchomości. Dzierżawca może zaproponować nazwę marketingową ośrodka a Wnioskodawca może ją przyjąć lub odrzucić. Umowa dzierżawy przewiduje, że dzierżawca zobowiązany jest do zarządzania nieruchomością poprzez:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne