Interpretacja indywidualna z dnia 20 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.693.2024.3.JG
Skutki podatkowe w podatku VAT związane z przejęciem przez Wnioskodawcę jako jednego ze spadkobierców przedsiębiorstwa w spadku do dalszego prowadzenia działalności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 2 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych w podatku VAT związanych z przejęciem przez Pana jako jednego ze spadkobierców przedsiębiorstwa w spadku do dalszego prowadzenia działalności. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 listopada 2024 r. (wpływ 14 listopada 2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Od 9 maja 2023 r. dla przedsiębiorstwa Pana żony, zmarłej 19 kwietnia 2023 r., ustanowiono zarząd sukcesyjny. Wszyscy spadkobiercy wyrazili zgodę na powołanie zarządcy sukcesyjnego w Pana osobie, tj. męża przedsiębiorczyni. Podczas małżeństwa mieli Państwo ustanowioną rozdzielność majątkową. Spadkobiercami Pana zmarłej żony - przedsiębiorczyni jest Pan oraz troje Państwa dzieci. Wszyscy zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia posiadają status właścicieli przedsiębiorstwa w spadku w udziałach: 1/4 mąż i dzieci po 1/2.
Działalność przedsiębiorstwa w spadku, stanowiąca kontynuację działalności prowadzonej przez Pana zmarłą żonę realizowana jest w ramach handlu i usług w zakresie maszyn rolniczych. Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, opłacającym podatek liniowy oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Z upływem dwóch lat od śmierci żony, tj. 18 kwietnia 2025 r. wygasa zarząd sukcesyjny. W związku z tym zamierza Pan przejąć przedsiębiorstwo w spadku do dalszego prowadzenia w ramach działu spadku, a pozostali spadkobiercy nie będą domagali się spłat i dopłat. W tym celu założy Pan jednoosobową działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz zarejestruje się jako podatnik VAT czynny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty