Postanowienie NSA z dnia 5 listopada 2024 r., sygn. II OZ 601/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia A. Spółka komandytowa z siedzibą w Ł. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 13 czerwca 2024 r., sygn. akt II SA/Łd 393/24 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi A. Spółka komandytowa z siedzibą w Ł. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia 5 kwietnia 2024 r., nr 68/2024 znak: WOP.7721.6.2024.BZ w przedmiocie nakazu rozbiórki wybudowanej samowolnie części budynku mieszkalnego postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 13 czerwca 2024 r., sygn. akt II SA/Łd 393/24 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu wniosku A. Spółka komandytowa z siedzibą w Ł. (dalej jako skarżący lub Spółka) o wstrzymanie wykonania decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia 5 kwietnia 2024 r., nr 68/2024 znak: WOP.7721.6.2024.BZ w przedmiocie nakazu rozbiórki wybudowanej samowolnie części budynku mieszkalnego wielorodzinnego z jednokondygnacyjnym garażem podziemnym na nieruchomości zlokalizowanej w Ł. przy ul. [...] składającej się z działek ewidencyjnych nr [...], [...], [...] (dawniej [...]), [...] i [...] (obręb [...]) wraz zasypaniem wykopu szerokoprzestrzennego o wymiarach 80 m x 60 m, odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Sąd mając na uwadze przesłanki wstrzymania wykonania z art. 61 § 3 P.p.s.a. oraz obowiązek właściwego uargumentowania wniosku o wstrzymanie poprzez wskazanie okoliczności uprawdopodabniających wystąpienie zagrożeń i jakich mowa w ww. przepisie uznał, że Spółka nie uzasadniła wystarczająco swego wniosku, bowiem nie zostały przedstawione żadne okoliczności, dowody, które uzasadniałyby podniesione żądanie. Nie uprawdopodobniła ona, iż mogłaby wystąpić dla niej znaczna szkoda lub zaistnieć trudne do odwrócenia skutki. Nie przedstawiono udokumentowanych argumentów, które wskazywałyby, iż wykonanie zaskarżonego aktu spowoduje konkretną szkodę, czy też doprowadzi do konkretnych skutków, które byłyby trudne do odwrócenia dla skarżącej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty