11.09.2024 Obrót gospodarczy

Zasada proporcjonalności a kary w systemie SENT - Wyrok NSA z dnia 11 września 2024 r., sygn. II GSK 316/21

Odstąpienie od nałożenia kary pieniężnej z tytułu naruszenia obowiązków zgłoszeniowych w systemie SENT jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych 'ważnym interesem podmiotu' lub 'interesem publicznym'. Jednakże, te okoliczności muszą wskazywać na incydentalny charakter uchybienia bez wpływu na interesy fiskalne państwa.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant asystent sędziego Marta Górniak po rozpoznaniu w dniu 11 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29 października 2020 r. sygn. akt III SA/Łd 396/20 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 6 marca 2020 r. nr 1001-IOC.48.3.2020.7.SZ w przedmiocie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 29 października 2020 r., sygn. akt III SA/Łd 396/20, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę A. S. (dalej jako: "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z dnia 6 marca 2020 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu naruszenia obowiązków związanych z drogowym przewozem towarów.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 1 sierpnia 2019 r. funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi o godzinie [...] na drodze krajowej nr [...] w P. przeprowadzili kontrolę środka transportu w postaci samochodu ciężarowego (autocysterny) marki [...], o numerze rejestracyjnym [...], w którym był przewożony, do różnych odbiorców, olej opałowy w ilości 5700 litrów klasyfikowany do pozycji CN 2710. Przedmiotowy towar przewożony był bez uprzedniego zgłoszenia przez wysyłającego w systemie SENT. Dopiero w trakcie przeprowadzanej kontroli wysłano do systemu SENT dwa zgłoszenia – SENT [...] dotyczący 1 000 litrów oleju opałowego dla A. i SENT [...] dotyczący 1 000 Iitrów oleju opałowego dla firmy B.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne