Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.473.2024.1.SP
Ustalenie, czy w związku z konfuzją wzajemnych zobowiązań i należności Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej, do której dojdzie na skutek planowanego połączenia spółek, po stronie Spółki Przejmującej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy w związku z konfuzją wzajemnych zobowiązań i należności Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej, do której dojdzie na skutek planowanego połączenia spółek, po stronie Spółki Przejmującej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka Przejmująca”) posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Główna działalność Wnioskodawcy obejmuje produkcję i sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego oraz kosmetyków.
Wnioskodawca, należy do międzynarodowej Grupy B. (dalej: „Grupa”), działającej w branży dóbr konsumpcyjnych. Grupa operuje na rynku europejskim oraz posiada sieć dystrybucji w ponad (…) krajach na całym świecie. Do 2024 r. Grupa działała w Polsce za pośrednictwem dwóch podmiotów: A. S.A. i C. sp. z o.o.
Na dzień składania niniejszego wniosku, jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest grecki podmiot będący członkiem Grupy, tj. D. S.A., grecki rezydent podatkowy (dalej: „D.”).
W związku z rozwojem działalności w Polsce, w 2022 roku Wnioskodawca podpisał umowę akwizycyjną zmierzającą do nabycia 100% akcji w E. S.A. (dalej: „E.”) - spółce będącej wiodącym podmiotem w produkcji i dystrybucji artykułów gospodarstwa domowego, obecnym od (…) lat na rynku polskim w kategoriach (…). Cel nabycia udziałów w E. był w pełni zgodny ze strategicznym planem rozwoju Grupy, mając na uwadze umocnienie jej pozycji w branży produktów konsumenckich oraz zapewnienie dalszego rozwoju geograficznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty