Granice władztwa planistycznego gminy a interes prawny właściciela nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 704/21
W ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gmina ma prawo wprowadzać ograniczenia dotyczące przeznaczenia terenów i sposobu ich zabudowy, o ile są one uzasadnione interesem publicznym i mieszczą się w granicach władztwa planistycznego zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym oraz Konstytucją RP.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Anna Szymańska Protokolant starszy asystent sędziego Inesa Wyrębkowska po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 397/20 w sprawie ze skargi G. H. na uchwałę Rady Gminy Siedliszcze z dnia 21 kwietnia 2015 r. nr VII/29/15 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Siedliszcze oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 5 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 397/20 oddalił skargę G. H. na uchwałę Rady Gminy Siedliszcze z dnia 21 kwietnia 2015 r. nr VII/29/15 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Siedliszcze.
W uzasadnieniu wskazano, że skarżąca jest właścicielką nieruchomości położonej w S. przy ul. (...) (działki nr [...] i [...]), objętej planem miejscowym i leżącej na terenie oznaczonym w planie symbolem 2U przeznaczonym na cele lokalizacji usług nieuciążliwych z zakresu: gastronomii, kultury, oświaty, usług drobnych, usług biurowych, hotelowych, ochrony zdrowia i administracji. Wskaźnik powierzchni zabudowy ustalono na tym terenie na poziomie 30%.
W ocenie Sądu pierwszej instancji nie można przyjąć, że zaskarżona uchwała naruszyła interes prawny skarżącej, a niezależnie od tego, przy jej podejmowaniu nie dopuszczono się naruszenia przepisów prawa. Sąd doszedł do przekonania, że skoro skarżąca w dacie podejmowania spornej uchwały nie prowadziła na nieruchomości działalności gospodarczej, to nie można przyjąć, że dopuszczenie na tym terenie ściśle określonych form działalności, mogło jej zaszkodzić i ograniczyć swobodę działalności gospodarczej. Zdaniem Sądu Wojewódzkiego plan miejscowy jest zgodny ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Siedliszcze przyjętym uchwałą Rady Gminy Siedliszcze z 11 grudnia 2002 r. nr II/7/02, w którym działki skarżącej zostały zaliczone do terenu oznaczonego symbolem MU (zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna niska, mieszkaniowa jednorodzinna, usługowa, w tym usługi publiczne). Brak szczegółowości Studium pozwalał na doprecyzowanie sposobu zagospodarowania poszczególnych działek w planie miejscowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty