18.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.443.2024.1.SJ

Zastosowanie przepisów dot. CIT estońskiego w odniesieniu do spółki, która powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, w tym braku wyłączenia podmiotowego z CIT estońskiego na podstawie art. 28k ust. 1 pkt 5 lit. c oraz możliwości zastosowania preferencji dotyczącej zatrudnienia oraz stawki ryczałtu przewidzianych dla małego podatnika.

Interpretacja indywidualna 

- stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie CIT estońskiego w odniesieniu do spółki, która powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej, w tym:

  • braku wyłączenia podmiotowego z CIT estońskiego na podstawie art. 28k ust. 1 pkt 5 lit. c (pytanie nr 1) - jest prawidłowe;
  • możliwości zastosowania preferencji dotyczącej zatrudnienia oraz stawki ryczałtu przewidzianych dla małego podatnika (pytania nr 2 i 3) - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie CIT estońskiego w odniesieniu do spółki, która powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka pod firmą A. Sp. z o.o. z siedzibą w (...), zwana dalej „Spółką”, powstała w dniu 15 marca 2024 r. wskutek przekształcenia prowadzonego uprzednio przez B.B. przedsiębiorstwa pod firmą: (...), zwanego dalej „Przedsiębiorcą”. Przekształcenie nastąpiło w trybie art. 551 § 5 w zw. z art. 584(1) i nast. k.s.h.

Pierwszy rok podatkowy Spółki obejmuje okres od dnia dokonania wpisu Spółki do rejestru przedsiębiorców KRS, tj. od dnia 15 marca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. Osiągnięta przez Przedsiębiorcę w roku podatkowym 2023 wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Ponadto, w roku podatkowym 2024 osiągnięta przez Spółkę wartość przychodu ze sprzedaży (uwzględniając przy tym wartość przychodu ze sprzedaży osiągniętej przez przekształconego Przedsiębiorcę w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 15 marca 2024 r.) również nie przekroczy kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Spółka - jako mały podatnik - zamierza począwszy od dnia 1 stycznia 2025 roku wybrać formę opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z uwzględnieniem preferencyjnej stawki ryczałtu, o której mowa w art. 28o ust. 1 pkt 1) ustawy o CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne