Ochrona władztwa planistycznego a prawo własności nieruchomości - Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II OSK 268/21
Władztwo planistyczne gminy, przy ustalaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podlega granicom określonym przez zasady ochrony prawa własności oraz proporcjonalności, co wymaga wyważenia interesu publicznego z prywatnym, a użycie tej kompetencji nie stanowi naruszenia, gdy jest należycie uzasadnione i poparte dokumentacją planistyczną.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz (spr.), Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski, Sędzia WSA (del.) Grzegorz Antas, Protokolant starszy sekretarz sądowy Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. i M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 sierpnia 2020 r. sygn. akt II SA/Kr 320/20 w sprawie ze skargi J. K. i M. K. na uchwałę Rady Miejskiej w M. z dnia 28 października 2019 r. nr 105/XVII/2019 w przedmiocie uchwalenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w mieście M. pod nazwą " M." oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt II SA/Kr 320/20 oddalił skargę J. K. i M. K. na uchwałę Nr 105/XVII/2019 Rady Miejskiej w M. z dnia 28 października 2019 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w mieście M. pod nazwą "M.".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty