Wyrok NSA z dnia 11 października 2023 r., sygn. III OSK 2497/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Mazowieckiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 lipca 2022 r. sygn. akt II SA/Wa 375/22 w sprawie ze skargi Miasta [...] na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego z dnia 21 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie nieważności uchwały [...] Rady [...] w sprawie nadania nazwy obiektom miejskim w dzielnicy [...] [...] 1. uchyla zaskarżony wyrok i skargę oddala, 2. zasądza od Miasta [...] na rzecz Wojewody Mazowieckiego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 lipca 2022 r. sygn. akt II SA/Wa 375/22, po rozpoznaniu skargi Miasta Stołecznego Warszawy, uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego z dnia 21 grudnia 2021 r. nr WNP-1.4131.314.2021, którym stwierdzono nieważność uchwały nr LVI/1756/2021 Rady m.st. Warszawy z dnia 18 listopada 2021 r. w sprawie nadania nazwy obiektowi miejskiemu w Dzielnicy [...] m.st. Warszawa (dalej jako uchwała) oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.
W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji podniósł, iż Rada m.st. Warszawy postanowiła w § 1 ust. 1 uchwały, że drodze w Dzielnicy [...] m.st. Warszawy, zlokalizowanej po północnej stronie ulicy [...], w granicach działek ewidencyjnych nr [...] i [...] w obrębie 2-04-01, nadaje się nazwę: ulica [...] (nazwa skrócona: ul. [...]). W uzasadnieniu do projektu aktu wskazano, że nazwa ta została zaproponowana "w nawiązaniu do dawnych terenów działającej w bliskim sąsiedztwie od połowy lat 60. ubiegłego wieku [...]. W ocenie Wojewody podjęcie Uchwały stanowiącej wyraz wyróżnienia w nazewnictwie ulic warszawskich producenta napojów alkoholowych wyłącznie z uwagi na jego lokalizację i przedmiot działalności kłóci się z zadaniami określonymi w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2021 r. poz. 1119) zwanej dalej ustawą antyalkoholową, a w szczególności z art. 1 ustawy antyalkoholowej, nie ma waloru wychowawczego oraz kształtującego lub wzmacniającego postawę promującą abstynencję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty