13.05.2009 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 13 maja 2009 r., sygn. II GSK 897/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędziowie Czesława Socha (spr.) NSA Cezary Pryca Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ż. S.-B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 maja 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1963/07 w sprawie ze skargi Ż. S.-B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 maja 2008 r. o sygnaturze VI SA/Wa 1963/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Ż. Sz.-B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] września 2007 r. o nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających 4,5% alkoholu oraz piwa przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] lipca 2007 r. o nr [...].

Sąd I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach organów administracji, które stwierdziły, że decyzję Prezydenta Miasta C. z dnia [...] maja 2004 r. o nr [...] zezwalającą Ż. Sz.-B. na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu oraz piwa przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, tj. w Barze "K." w C., należało na podstawie art. 18 ust. 12 pkt 5 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 ze zm.) z mocy prawa wygasić. Przyczyną wszczęcia tego postępowania był fakt dokonania wpłaty II raty za korzystanie z tego zezwolenia w dniu [...] czerwca 2007 r., a więc z naruszeniem ustawowego terminu, o którym mowa w art. 111 ust. 7 tej ustawy, gdyż wpłatę należało dokonać do dnia [...] maja 2007 r. Na wygaśnięcie zezwolenia nie miała wpływu przyczyna uchybienia, skoro są to terminy prawa materialnego i nie podlegają przywróceniu. Podobnie jak choroba jej pełnomocnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne