Zasady ogłaszania aktów prawa miejscowego a nieważność uchwały gminy - Wyrok NSA z dnia 20 września 2023 r., sygn. III OSK 2760/21
Uchwały dotyczące powoływania i odwoływania członków zespołów interdyscyplinarnych oraz warunków ich funkcjonowania mają charakter aktów prawa miejscowego, wymagają ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, a ich regulacje muszą ściśle mieścić się w granicach delegacji ustawowej oraz nie mogą powtarzać treści ustaw.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Paulina Gromulska po rozpoznaniu w dniu 20 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 lutego 2020 r. sygn. akt III SA/Gd 760/19 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w [...] na uchwałę Rady Gminy S. z dnia 30 grudnia 2010 r. nr [...] w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania w Gminie S. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 13 lutego 2020 r. sygn. akt III SA/Gd 760/19, po rozpoznaniu skargi Prokuratora Rejonowego w K. na uchwałę Rady Gminy S. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania w Gminie S., stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.
W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji podniósł, że skarga zasługiwała na uwzględnienie. Wyjaśniono, że uchwała rady gminy w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego stanowi akt prawa miejscowego. Z kolei warunkiem wejścia w życie aktu prawa miejscowego, podobnie jak wszystkich aktów prawa powszechnie obowiązującego, jest jego ogłoszenie, co wynika wprost z art. 88 ust. 1 Konstytucji RP. Jeżeli zatem uchwała zawiera przepisy powszechnie obowiązujące to powinna być, zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) zwanej dalej w skrócie u.s.g., ogłoszona na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1523).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty