Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.586.2024.4.AA
Zwolnienia z podatku dochodowego - art. 21 ust. 1 pkt 46c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 8 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 8 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił do Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem 11 października 2024 r. (wpływ 11 października 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca posiada umowę o podwykonawstwo z firmą (…), gdzie jego zadaniami są:
1.Koordynacja dostaw towarów i usług (...).
2.Kontakt z klientem wojskowym, zabezpieczanie przyszłych kontraktów.
3.Kontakt z podwykonawcami.
4.Uzyskiwanie przedmiotowych zwolnień z VAT dla poszczególnych dostaw.
W związku z tym, że 100% przychodu firmy (…) pochodzi z dostaw (...), uzyskuje ona zwolnienia z podatku VAT i podatku dochodowego. W związku z tym, że pracy Wnioskodawcy nie da się bezpośrednio podzielić na poszczególne kontrakty (umowa opiewa na stałe wynagrodzenie miesięczne i premie w zależności od obrotu), Wnioskodawca nie występował o przedmiotowe zwolnienia z podatku, powołując się na brzmienie ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, oraz umową SOFA, w zakresie podatku dochodowego i podatku VAT, popierając to konsultacjami w lokalnym Urzędzie skarbowym. W odniesieniu do firmy (…) Wnioskodawca wystawia faktury ze stawką VAT 0%, w związku z tym, że całość jego pracy związana jest ze świadczeniem usług (...). W podobny sposób również przychody z tych faktur były i są nadal deklarowane jako zwolnione z podatku VAT i podatku dochodowego. Koszty, które bezpośrednio Wnioskodawca ponosi i są związane z prowadzeniem działalności na rzecz wykonawcy (...), również są deklarowane tylko i wyłącznie w zakresie zwrotu nadpłaconego podatku VAT, a nie figurują jako koszt w zeznaniach podatkowych jego firmy, aby nie pomniejszać podatku od pozostałej działalności. Sytuacja ta ma miejsce od lipca 2023, a umowa o współpracy została przedłużona do dnia 17.07.2025 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty