17.09.2024

Postanowienie NSA z dnia 17 września 2024 r., sygn. III OZ 327/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: starszy asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 17 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażaleń M. J. i P. B. oraz G. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 marca 2024 r. sygn. akt II SA/Sz 973/23 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. J. i P. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 29 września 2023 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia postanawia: oddalić zażalenia.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie postanowieniem z dnia 14 marca 2024 r., sygn. akt II SA/Sz 973/23, odmówił wstrzymania zaskarżonej decyzji, w sprawie ze skargi M. J. i P. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 29 września 2023 r., nr [...], w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.

W motywach postanowienia Sąd pierwszej instancji wskazał, że w skardze na ww. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 29 września 2023 r., utrzymującą w mocy decyzję organu pierwszej instancji z dnia 27 kwietnia 2023 r. o ustaleniu środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia pn. "Budowa obwodnicy [...] w ciągu drogi krajowej nr [...]" – ww. skarżący wnieśli o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

W uzasadnieniu ww. wniosku skarżący wskazywali, że w okolicznościach faktycznych sprawy i podniesionych zarzutów, w tym zarzutu ewentualnej nieważności zaskarżonej decyzji, w kontekście braku przeprowadzenia oceny odziaływania przedsięwzięcia na środowisko, braku zapewnienia w związku z tym czynnego udziału społeczeństwa w procesie wydawania decyzji środowiskowej, natychmiastowa wykonalność decyzji może doprowadzić do szkody wielkich rozmiarów, prowadząc do nieodwracalnych skutków faktycznych oraz prawnych w przypadku stwierdzenia nieważności, uchylenia decyzji, a zatem jest to uzasadniony przypadek do wstrzymania rygoru natychmiastowej wykonalności, o którym mowa w art. 61 § 2 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.) - dalej: "P.p.s.a.".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne