15.02.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2024 r., sygn. I OSK 294/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: sędzia NSA Zygmunt Zgierski sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 listopada 2022 r. sygn. akt IV SA/Wr 447/22 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 6 czerwca 2022 r. nr SKO/RŚ-423/142/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy na rzecz D. G. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 9 listopada 2022 r. IV SA/Wr 447/22, po rozpoznaniu sprawy ze skargi D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 6 czerwca 2022 r. nr SKO/RŚ-423/142/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego:

I. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji;

II. zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy na rzecz D. G. kwotę 480 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy (dalej: SKO) zaskarżając wyrok w całości. Orzeczeniu zarzuciło naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, a mianowicie:

a) art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a., poprzez niewłaściwe zastosowanie tego przepisu prawa wynikające z niezasadnego (błędnego) zarzutu Sądu I instancji w stosunku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy, że w sprawie doszło do naruszenia przepisów postępowania ze skutkiem mającym wpływ na wynik sprawy, tj. art. 7, art. 77 § 1 i art. 80 k.p.a., poprzez stwierdzenie, że jeśli SKO - w związku z ustaleniami Karty informacyjnej leczenia szpitalnego U. G. w okresie od 20 lipca 2021 r. do 17 sierpnia 2021 r. - powzięło wątpliwości dotyczące sprawowania opieki, o której mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 615 z późn. zm. - zwanej dalej u.ś.r.), to powinno było zlecić przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w celu weryfikacji powziętych wątpliwości stosownie do przepisu art. 23 ust. 4aa i 4b u.ś.r., podczas, gdy SKO nie miało wątpliwości, iż skarżący sprawuje stałą opiekę nad swoją żoną, jednakże nie wykazał, że pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia, a wykonywaną opieką istnieje związek przyczynowo-skutkowy, który jest jednym z warunków do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne