Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 26/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) sędzia del.WSA Joanna Skiba po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 października 2022 r., sygn. akt IV SA/Po 577/22 w sprawie ze skargi S.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 08 lipca 2022 r. nr SKO-4110/1015/22 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 października 2022 r., sygn. akt IV SA/Po 577/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 8 lipca 2022 r. nr SKO-4110/1015/22 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, zaś w pkt 2 zwrócił skarżącemu niezasadnie uiszczony wpis od skargi w kwocie 200 zł.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną do Sądu decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kaliszu utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Przygodzice z dnia 9 czerwca 2022 r., w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego na rzecz [...] w związku z opieką nad babcią [...], która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zdaniem organu odwoławczego babcia [...] ma dwóch synów, i to oni niewątpliwie zobowiązani są do alimentacji w pierwszej kolejności. Odwołującemu się przysługiwałoby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, gdyby synowie [...] nie byli w stanie zadośćuczynić obowiązkowi alimentacyjnemu, czego zdaniem organu nie można stwierdzić w niniejszej sprawie. Nie chodzi tu tylko o brak możliwości sprawowania przez niech opieki nad niepełnosprawną matką w rozumieniu art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022, poz. 615, dalej: u.ś.r.), ale także o fakt, że tylko legitymowanie się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności powodowałoby zwolnienie osób zobowiązanych do alimentacji w pierwszej kolejności i możliwość przyznania świadczenia pielęgnacyjnego osobom innym niż spokrewnionym w pierwszym stopniu w stosunku do osoby wymagającej opieki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty