Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.639.2024.1.ŻR
Obowiązek korekty podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego, w odniesieniu do nieuregulowanej przez Ubezpieczyciela uznanej za nieściągalną części wierzytelności. Obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w odniesieniu do części wierzytelności zaspokojonej odszkodowaniem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 sierpnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- obowiązku korekty podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego, w odniesieniu do nieuregulowanej przez Ubezpieczyciela uznanej za nieściągalną części wierzytelności,
- obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w odniesieniu do części wierzytelności zaspokojonej odszkodowaniem.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka Jawna (dalej Wnioskodawca, Spółka) postanowieniem Sądu Rejonowego w ... z dnia 21 stycznia 2002 r. została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego jako Spółka Jawna. Prowadzą Państwo działalność gospodarczą w przeważającej części w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów hutniczych ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności przedmiot przeważającej działalności jest klasyfikowany w PKD: Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana 46.90.Z.
Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
W dniu 29 marca 2023 roku, Spółka zawarła z ... S.A. (działającą pod marką ...) polisę ubezpieczeniową, której celem jest ochrona ubezpieczeniowa przed ryzykiem braku zapłaty wszelkich ubezpieczonych i prawnie uzasadnionych należności przysługujących Państwu. W przypadku spełnienia warunków określonych w umowie, Ubezpieczyciel wypłaca Spółce kwotę stanowiącą część wierzytelności, której ściągnięcie zostało uznane za nieosiągalne. Odszkodowanie pomniejszane jest o udział własny Ubezpieczającego, np. od 10 do 15% (w praktyce nie dochodzi do wypłaty odszkodowania, które pokrywałoby całość nieotrzymanych od Państwa klienta należności).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty