Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 3719 w sprawie dotacji dla ośrodków wsparcia dla osób doznających przemocy domowej
Treść interpelacji:
Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej pełnią ważną funkcję w systemie przeciwdziałania przemocy domowej. Zatrudniają wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą: pracowników socjalnych, psychologów, terapeutów/psychoterapeutów, pedagogów i prawników. Pracownicy tych jednostek mają bezpośredni kontakt z ofiarami przemocy domowej, często całodobowo. Pracownicy zatrudnieni w takich ośrodkach muszą mieć wyższe wykształcenie, odpowiedni staż pracy lub co najmniej 100 godzin szkoleń w zakresie przemocy domowej.
Praca ta jest w ciągłym systemie czasu pracy, nierzadko z dyżurami nocnymi, obarczona wysokim stresem zawodowym, z wynagrodzeniem niewiele wyższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Wszystko to sprawia, że staje się mało atrakcyjna i takim ośrodkom ciężko jest utrzymać zespół pracowniczy. Ośrodkom brakuje jednak przynależności strukturalnej. W świetle ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. 2023 poz. 901, 1693, 1938, 2760) specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej nie zostały ujęte w kafeterii jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Skutkiem powyższego działania jest pominięcie tych placówek w zakwalifikowaniu do przyznania dodatkowych środków od miesiąca lipca bieżącego roku (rządowy dodatek do pensji 1000 zł brutto) dla osób pracujących w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki interwencji kryzysowej, itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty