Postanowienie NSA z dnia 27 sierpnia 2024 r., sygn. II OZ 416/24
Dnia 27 sierpnia 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażaleń Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w L. i Ł. L. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 marca 2024 r., sygn. akt II SA/Lu 160/24 w przedmiocie oddalenia wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w L. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 14 grudnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie wyłączenia z użytkowania budynku mieszkalnego postanawia: oddalić zażalenia.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie postanowieniem z 27 marca 2024 r., sygn. akt II SA/Lu 160/24, oddalił wniosek skarżącej Wspólnoty Mieszkaniowej [...] w L. o wstrzymanie wykonania decyzji Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z 14 grudnia 2023 r. oraz poprzedzającej ją decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z 5 października 2023 r. nakazującej skarżącej wyłączenie z użytkowania kamienicy (wraz z oficynami) położonej na działce nr [...], usytuowanej przy ul. [...] w L., w terminie do 27 października 2023 r.
W skardze na decyzję z 14 grudnia 2023 r. skarżąca Wspólnota Mieszkaniowa zawarła wniosek o wstrzymanie jej wykonania. Uzasadniając wniosek skarżąca podniosła, że wyłączenie budynków z użytkowania wpłynie przede wszystkim na możliwość funkcjonowania dwóch lokali gastronomicznych, znajdujących się w spornym budynku, tj. restauracji "[...]" oraz lokalu "[...]". Obydwa lokale zatrudniają łącznie 121 osób, a także zapewniają pracę kolejnym kilkunastu podmiotom powiązanym. W przypadku podmiotów powiązanych zamknięcie lokali wiąże się z koniecznością wypowiedzenia umów dostawcom, co zmusza same lokale gastronomiczne do poniesienia kar umownych z tytułu przedterminowego rozwiązania umów. Potencjalnie naraża to lokale na brak wypłacalności, co będzie generowało spory sądowe o powstałe z tego tytułu wierzytelności. Obydwa lokale mają wysokie oceny wśród klientów i cieszą się dużą popularnością. Wielomiesięczne wyłączenie lokali z eksploatacji spowodowałoby bezpowrotną utratę renomy i zaufania klientów. Przestój w funkcjonowaniu restauracji, wobec kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, spowoduje bardzo trudno odwracalne skutki. Skutki te dotkną również same miasto, biorąc pod uwagę należności publiczne przypadające miastu z tytułu generowanych przez lokale przychodów. Zakaz eksploatacji budynku spowoduje, że skarżąca Wspólnota przestanie otrzymywać środki z tytułu najmu przedmiotowych lokali. Wspólnota straci tym samym główne źródło dochodów, z których można przeprowadzić remont kamienicy. Egzekucja obowiązku, wobec potencjalnie długotrwałego postępowania, w sytuacji kiedy działalność ze względu na specyfikę branży cechuje się koniecznością ciągłości pracy, dodatkowo przekreślałaby możliwość uzyskania środków na dokończenie remontu budynku i ocalenie lubelskiego dziedzictwa kulturowego. W piśmie procesowym z 22 lutego 2024 r. skarżąca rozszerzyła zakres wniosku na żądanie wstrzymania również decyzji organu pierwszej instancji z 5 października 2023 r. oraz zawarła dodatkowe uzasadnienie wniosku powołując się na zarządzenia i postanowienia sądów karnych w przedmiocie zwrócenia aktów oskarżenia prokuratorowi w postępowaniu karnym prowadzonym wobec J. L. i Ł. L. Następnie w pismach procesowym z 11 i 13 marca 2024 r. skarżąca przedstawiła analogiczną argumentację jak we wcześniejszych pismach. Dodatkowo podniosła, że treść uzasadnienia postanowienia sądu karnego o zwrocie aktu oskarżenia prokuratorowi, celem uzupełnienia jego braków, potwierdza narrację skarżącej co do tego, że wyłączenie budynków z użytkowania nastąpiło bez jakiejkolwiek podstawy prawnej i faktycznej i stanowić ma "zemstę" organów administracji za wykrycie i konsekwentne podnoszenie na forum publicznym tolerowanej przez te organy samowoli budowlanej w kamienicach znajdujących się na sąsiedniej działce.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty