23.08.2024

Wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2024 r., sygn. I GSK 1468/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Michał Kowalski po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Sp. z o.o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 czerwca 2023 r. sygn. akt I SA/Gl 232/22 w sprawie ze skargi S. Sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 24 listopada 2022 r. nr 2401-IEE.711.1017.2022.2/MK w przedmiocie zwolnienia spod egzekucji środków pieniężnych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S..Sp. z o.o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 17 czerwca 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 232/23, oddalił skargę S. w S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z 24 listopada 2022 r. w przedmiocie zwolnienia spod egzekucji zajętej wierzytelności pieniężnej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Dyrektor Oddziału ZUS wszczął wobec skarżącej postępowanie egzekucyjne na podstawie własnych tytułów wykonawczych obejmujących zaległości składkowe spółki. W toku tego postępowania organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności skarżącej w S.

Pismem z 5 września 2022 r. skarżąca zwróciła się o zwolnienie z egzekucji zajętej wierzytelności przysługującej od S. w celu przekazania jej kwoty 173 994,17 zł na wypłatę wynagrodzeń należnych za pracę pracownikom za sierpień 2022 r.

Postanowieniem z 30 września 2022 r. Dyrektor Oddziału ZUS, uznając, iż przyznanie wnioskowanej ulgi jest sprzeczne z interesem wierzyciela, odmówił zwolnienia spod egzekucji wierzytelności pieniężnej zajętej w S.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej postanowieniem z 24 listopada 2022 r. utrzymał w mocy postanowienie organu I instancji. Zdaniem organu, spółka nie wykazała ważnego interesu przemawiającego za zwolnieniem z egzekucji ww. składnika majątkowego w ww. części, który przeważałby nad podstawowym celem prowadzenia postępowania egzekucyjnego, jakim jest doprowadzenie do wykonania egzekwowanego obowiązku. Uwzględnienie żądania spółki skutkowałyby tym, że łączna kwota egzekwowanych należności ulegałaby stałemu zwiększaniu i nie było by możliwe skutecznie przeprowadzenie egzekucji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty